Jakie kosmetyki wybrać dla niemowlaka?

0
Jakie kosmetyki wybrać dla niemowlaka?

Kiedy spodziewamy się dziecka, oczekujemy go z niecierpliwością i starannie przygotowujemy się na jego przyjście na świat. Szykujemy wówczas wyprawkę. Wybieramy łóżeczko i wózek dla dziecka, kupujemy pościel oraz wyposażenie łóżeczka. Oczywiście rodzice nie zapominają o ubrankach, bucikach. Każde dziecko powinno mieć także swój kocyk, komplet butelek i smoczków. By zadbać o bezpieczeństwo dziecka rodzice zaopatrują się także w fotelik samochodowy. Skompletowanie wyprawki dla dziecka to ogromne wyzwanie. Jednakże w natłoku spraw, zakupów i emocji, jakie towarzyszą młodym rodzicom nie można zapomnieć o zakupie kosmetyków dedykowanych niemowlakom.

Jakie kosmetyki od pierwszych dni życia?
Już od pierwszych godzin życia powinniśmy zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry dziecka. Pierwszą, najważniejszą kwestią jest oczywiście mycie niemowlaka. Do tego celu absolutnie nie możemy używać zwykłego mydła lub tradycyjnego płynu do kąpieli lub naszego ulubionego żelu pod prysznic. Jest to bardzo ryzykowne ponieważ produkty te mogą zawierać substancje drażniące, zapachowe oraz alergeny, na które skóra niemowlaka może zareagować reakcją alergiczną. Niezbędne jest zatem odpowiednie mydło dla dzieci lub emulsja. Podobnie jest z szamponem, dzieci nie powinny mieć mytych włosków szamponem dla dorosłych. Najlepszy będzie szampon dla niemowląt. Oczywiście dziecko powinno zostać zaopatrzone w inne kosmetyki pielęgnacyjne.

krem dla dziecka
krem dla dziecka

Konieczny jest puder do pośladków, oliwka po kąpieli. Wszystkie kosmetyki maja swoje odpowiedniki. Zamiast pudru możemy wybrać krem dla dziecka zapobiegający odparzeniom, a zamiast mydła i szamponu – uniwersalną emulsję. Wszystko zależy od naszych preferencji oraz od tego jak dziecko i jego skóra będą reagować na dane kosmetyki i sposoby. Zarówno u dzieci, jak i dorosłych pielęgnacja powinna być dostosowana odpowiednio do rodzaju skóry i indywidualnych preferencji.

Co do mycia dziecka?
Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo produktów dla dzieci służących do mycia ciała oraz włosów i skóry głowy. Do mycia dziecka możemy użyć mydeł specjalnie do tego przeznaczonych. Należy być jednak bardzo ostrożnym, ponieważ mydło może naruszać delikatną barierę ochronną skóry dziecka. Ponadto decydując się na mydło musimy zaopatrzyć się także w szampon dla noworodna. Ostatnimi czasy jednak bardzo popularne są płyny myjące. Najlepiej sprawdzają się tzw. emolienty. Ich główną zaletą jest to, że podczas mycia zostawiają na skórze barierę ochronną, co jest niezwykle ważne w przypadku wrażliwej skóry noworodka. Pełni on zatem dwie funkcje jednocześnie. Myje on skórę dziecka, ale jednocześnie delikatnie i bezpiecznie ją nawilża. Koniecznie trzeba wiedzieć, że w przypadku mycia emolientami nie powinniśmy stosować innych środków myjących, np. mydła. Może on osłabić fantastyczne działanie emolientów i sprawić, że efekt nie będzie zadowalający. Niektóre płyny zwane emolientami dolewa się do wody, innych natomiast używa się bezpośrednio jako środków do mycia. Takich płynów można używać także jako produktu do mycia włosów.

szampon dla niemowląt
szampon dla niemowląt

Wówczas szampon dla niemowląt będzie już zbędną pozycją w kosmetyczce naszego dziecka. Warto zdecydować się zatem na emolienty – są bezpiecznie i mają wszechstronne działanie.

Pielęgnacja skóry
Każda mama zastanawia się jaki krem dla dziecka wybrać. Krem lub balsam nawilżający jest niezbędny dla dzieci, które mają problemy z przesuszającą się skórą. Nie ma jednak potrzeby stosowania kremy, w przypadku gdy używamy wspomnianych wcześniej emolientów. Warto zaznaczyć, że gdy na skórze dziecka pojawią się plamy czy łuszczące się suche miejsca najlepiej jest to skonsultować z lekarzem, gdyż być może miejscowo będzie trzeba stosować różne produkty. Krem ochronny dla noworodka będzie niezbędny przed wyjściem na spacer. Zimą warto wybrać kremy chroniące przed zimnem i wiatrem, natomiast latem ważny będzie krem z filtrem odrobinę większym niż zazwyczaj.

szampon dla noworodna
szampon dla noworodna

Oczywiście punktem po prostu niezbędnym w pielęgnacji skóry dziecka będzie krem chroniący pupę przed odparzeniami. Stosuje się go po myciu oraz podczas przewijania, po uprzednim oczyszczeniu skóry dziecka. Zapobiega zapaleniu skóry powodowanemu przez ciągłe noszenie pieluszek. Coraz mniej popularne stają się pudry i zasypki. Niektóre dzieci bardzo źle na nie reagują. Są też znacznie mniej praktyczne i z tego względu mamy coraz częściej decydują się na kremy. Oczywiście podobnie jak w przypadku mycia dziecka, pielęgnacja powinna być dobrana indywidualnie. Nie stosujmy na siłę czegoś co poleciła nam inna mama, ale nie sprawdza się to u naszej pociechy. Dobre nie znaczy dobre dla każdego.

Kosmetyki pielęgnacyjne to bardzo ważny element wyprawki noworodka. Dzieci mają bardzo wrażliwą i delikatną skórę, więc powinniśmy przywiązać ogromną wagę do jej pielęgnacji. Bez wątpienia warto poradzić się w tej kwestii pediatry lub dermatologa lub słuchać rad innych, doświadczonych matek. Szykując się na przyjście na świat potomka, obok wózków i ubranek, powinniśmy pamiętać także o odpowiedniej pielęgnacji.

LEAVE A REPLY