Dziecko

Kosmetyki dla niemowlaka

Czym powinniśmy się kierować przy wyborze kosmetyków dla dzieci? Jakie kosmetyki dla niemowlaka są odpowiednie? Jakie produkty są nam faktycznie potrzebne w pielęgnacji?

Skóra niemowlaka jest wymagająca ze względu na swoją wrażliwość i delikatność. Jest też dużo cieńsza od skóry dorosłego i podatna na podrażnienia, alergie. Dlatego ważne jest, aby wybierać kosmetyki przetestowane dermatologicznie. Produkty powinny być łagodne, dlatego warto zwracać szczególną uwagę na skład danego produktu. Istotne jest, aby był on naturalny, roślinny i jak najbardziej łagodny dla skóry dziecka. Skład powinien być krótki – im mniej składników, tym lepiej. Zminimalizowana ilość składników zmniejsza ryzyko wystąpienia uczulenia. W składzie nie powinny znaleźć się żadne silne detergenty mocno naruszające warstwę ochronną skóry, wysuszającą ją (SLS i SLES). Najlepiej jeśli produkty są bezzapachowe. Wybierając kosmetyki dla niemowlaka powinniśmy zwrócić również uwagę na to czy posiada on dopisek „od pierwszych dni życia” – świadczy on o tym, że kosmetyk spełnia wymagane dla tego typu produktów normy. Warto też rozejrzeć się za kosmetykami hipoalergicznymi. Kosmetyki dla niemowlaka musi cechować neutralne pH. To właśnie w pierwszych miesiącach życia utrwala się odczyn pH naturalny dla zdrowej skóry (czyli pH 5,5), dlatego nie należy stosować produktów, które mogłyby zahamować ten ważny proces.

Kosmetyki dla niemowlaka: mydło dla dzieci

mydło dla dzieci
mydło dla dzieci

Mydło przeznaczone dla dzieci różni się od standardowego mydła dla osób dorosłych. Musi być ono przede wszystkim przebadane dermatologicznie i zawierać o wiele łagodniejszy skład bezpieczny dla skóry dziecka. Mydło dla niemowląt zazwyczaj zawiera substancje natłuszczające delikatną skórę, np. glicerynę, olejek migdałowy, oliwę z oliwek, lanolinę. Tego typu mydło łagodnie myje i nawilża skórę dziecka nie podrażniając i pozostawiając jej wysuszonej. Najlepsze są: nieperfumowane, bez dodatku składników spieniających SLS, które mogą wysuszać skórę i powodować łuszczenie się naskórka, a także emulgatorów PEG, które mogą być przyczyną uczuleń i pokrzywek. Mydło przeznaczone dla dzieci można używać nie tylko do mycia ciała, ale także do włosów. Polecany jest też do prania ubranek dziecka.

Balsam dla dzieci

balsam dla dzieci
balsam dla dzieci

Balsam dla dzieci warto stosować po kąpieli z tego względu, iż woda może wysuszyć wrażliwą skórę dziecka. Niektóre balsamy są wzbogacone witaminami, zawierają oliwkę pielęgnacyjną. Bardzo dobrze się wchłaniają i nie zostawiają na skórze tłustej warstwy. Często dodaje się do nich również wyciąg z ziół łagodzących podrażnienia, np. z rumianku lub nagietka.

Chusteczki pielęgnacyjne dla niemowląt

Pomocne w pielęgnacji poza domem, np. kiedy trzeba przewinąć dziecko na zewnątrz – na spacerze czy u lekarza. Chusteczki nasączone mleczkiem, balsamem lub lotionem oczyszczają i nawilżają delikatną skórę dziecka. Nie powodują przy tym podrażnień. Początkowo należy używać ich sporadycznie, w awaryjnych sytuacjach. W późniejszych tygodniach można jednak stosować je częściej.

Oliwka dla dzieci

Oliwka dla dzieci jest jednym z najbardziej popularnych kosmetyków dla dzieci. Nie używamy jej do nawilżania skóry, gdyż nie pełni ona takich funkcji. Służy jedynie do natłuszczania skóry i zatrzymywania wilgoci, a także do zmiękczania naskórka. Jest również bardzo pomocna, jeśli dziecko dopadła ciemieniucha.

Krem ochronny do twarzy dla dzieci

Krem do twarzy warto stosować przed wyjściem z dzieckiem na zewnątrz. Ochronna warstwa kremu zapobiegnie wysuszeniu się skóry, a także zapewni jej nawilżenie. Warto zwrócić uwagę na skład kremu – ważne, aby był krótki i zawierał naturalne substancje.

Krem do pielęgnacji pupy noworodka

Skóra na pośladkach dziecka jest nieustannie zakryta pieluszką, co skutkuje podrażnieniami w tych okolicach. Krem do pielęgnacji pupy tworzy na skórze barierę przed wilgocią i łagodzi podrażnienia. Powinien zawierać tlenek cynku, d-panthenol, substancje natłuszczające i regenerujące naskórek.

Maść na odparzenia

Środek o silniejszym działaniu, niż wspomniany wyżej krem do pielęgnacji pupy noworodka. Używa się go, kiedy na skórze dziecka jest już widoczne podrażnienie lub zaczerwienienie. Mocz ma kwaśny odczyn i w mokrej pieluszce namnażają się bakterie, które przy dłuższym kontakcie ze skórą dziecka podrażniają ją, powodując zaczerwienienie i bolesne podrażnienia. Zaleca się stosowanie tego typu maści na przemyte wcześniej okolice pośladków dziecka, po każdym przewijaniu. Maść można nakładać grubą warstwą, ponieważ znaczna jej część zostanie wchłonięta przez pieluszkę, jednak nie należy jej nadużywać.

Środek dezynfekcyjny (np. Octenisept)

Stosujemy go, jeśli na kikucie pępowinowym pojawi się stan zapalny (obrzęk, wydzielina).

Szampon dziecięcy

kosmetyki dla niemowlaka
kosmetyki dla niemowlaka

Szampony dla dzieci cechują się łagodnym, naturalnym składem. Delikatnie myją skórę głowy oczyszczając ją z zanieczyszczeń. Zalecane jest stosować go, kiedy dziecko skończy pierwszy miesiąc życia.

Warto pamiętać, że niemowlę nie potrzebuje zbyt wielu kosmetyków – najlepiej zachować umiar i zdrowy rozsądek, a także zwracać szczególną uwagę na składy jakie zawierają kosmetyki dla niemowlaka.