Dziecko

Wyprawka dla niemowlaka – pierwsze kosmetyki

Narodziny dziecka to ważny moment w życiu całej rodziny. Przygotowania do przyjęcia maluszka zaczynają się na wiele tygodni przed jego urodzeniem. Jednym z zadań, które czekają na przyszłych rodziców, jest skompletowanie wyprawki. Oprócz ubranek, łóżeczka i pierwszych grzechotek, w wyposażeniu nie może zabraknąć kosmetyków – te są niezbędne, żeby zapewnić maluszkowi prawidłową opiekę. Ponieważ skóra noworodka jest bardzo wrażliwa i podatna na podrażnienia, rodzice powinni zachować szczególną czujność, wybierając kosmetyczne artykuły dla niemowląt. Te muszą spełniać wyśrubowane kryteria, żeby nie zaszkodzić dziecku. Jak powinna wyglądać kosmetyczna wyprawka dla niemowlaka? Na co zwracać uwagę, kupując kosmetyki?

Pielęgnacja skóry noworodka

Dbanie o skórę to jeden z najważniejszych elementów prawidłowej pielęgnacji niemowlęcia. Skóra nowo narodzonego dziecka jest bardzo delikatna i niewłaściwie potraktowana może zareagować uczuleniem lub podrażnieniem. Wrażliwy naskórek nie posiada jeszcze do końca wykształconej bariery ochronnej, co sprawia, że łatwo go uszkodzić. Niewłaściwie pielęgnowany maluszek może nabawić się otarć, oparzeń, a nawet poważniejszych dolegliwości skórnych. Żeby uniknąć przykrych i bolesnych zmian skórnych, należy stosować zabiegi pielęgnacyjne z użyciem idealnie dopasowanych do potrzeb noworodka kosmetyków.

 akcesoria dla niemowląt
akcesoria dla niemowląt

Akcesoria dla niemowląt

Ze względu na wrażliwość skóry noworodka wszystkie kosmetyczne akcesoria dla niemowląt muszą spełniać określone wymagania. Przede wszystkim muszą być bardzo delikatne, nie mogą zawierać żadnych substancji, które mogłyby uszkodzić barierę ochronną skóry dziecka czy wywołać uczulenie. Skompletowanie kosmetycznej wyprawki dla dziecka to więc dla rodziców nie lada wyzwanie – to zadania należy podejść odpowiedzialnie, uważnie wybierając kosmetyki, które posłużą do codziennej pielęgnacji pociechy.

Kosmetyki dla noworodka – jakie kryteria muszą spełniać?

Kompletując wyprawkę kosmetyczną dla niemowlaka lepiej postawić na jakość niż ilość. Ze względu na swoją delikatność i niedojrzałość skóra dziecka nie powinna być atakowana nadmierną ilością produktów kosmetycznych. Maluszek świeżo po urodzeniu nie potrzebuje więc osobnego kremu do każdej części ciała, specjalistycznych szamponów ani pięciu rodzajów balsamów. Zamiast ilości ważniejszy jest skład kosmetyków. Wiele z nich może mieć uniwersalne zastosowanie – maluch nie potrzebuje na przykład osobno żelu do mycia, a osobno szamponów. Zwłaszcza, jeśli nie urodził się z czupryną na głowie.
Na co zatem zwracać uwagę, kupując kosmetyczne artykuły dla niemowląt?

artykuły dla niemowląt
artykuły dla niemowląt

Najważniejszą wskazówką powinien być skład. Ten powinien być jak najbardziej prosty i naturalny. Należy unikać kosmetyków perfumowanych i barwionych. Absolutnie nie wolno do pielęgnacji skóry dziecka używać kosmetyków dla dorosłych – wszystkie artykuły, jakie zawierać będzie wyprawka dla niemowlaka, powinny być dedykowane noworodkom. W pielęgnacji maluszka dobrze sprawdzą się produkty ekologiczne i hipoalergiczne. Dodatkową wskazówką dla rodzica mogą być atesty, na przykład Instytutu Matki i Dziecka – te potwierdzają, że produkt jest w pełni bezpieczny i nie zaszkodzi wrażliwej, podatnej na podrażnienia skórze noworodka. Kompletując wyprawkę, można też zapytać o radę doświadczonych rodziców – ci na pewno podpowiedzą, jakie kosmetyki sprawdziły się u nich oraz które okazały się bublami, więc lepiej ich unikać.

Jakie kosmetyki powinny znaleźć się w wyprawce niemowlaka?

wyprawka dla niemowlaka
wyprawka dla niemowlaka

Jak powinna wyglądać prawidłowo skompletowana kosmetyczna wyprawka dla niemowlaka? Produktów nie musi być w niej wiele, ważne żeby miały wysoką jakość, bezpieczny skład i były dopasowane do wieku maluszka. Absolutne minimum to:
– Płyn myjący – Delikatny środek myjący to niezbędnik w każdej niemowlęcej wyprawce. Jest niezbędny w codziennej higienie dziecka, która prawidłowo przeprowadzona pozwoli uniknąć wielu chorób i dolegliwości oraz zapewni maluszki lepsze zdrowie. Ponieważ niemowlę zwykle ani za bardzo się nie brudzi, ani nie poci, nie potrzebuje silnych środków myjących. W zupełności wystarczy delikatny żel lub mydełko, do kąpieli można także dodawać olejek – na przykład migdałowy.
– Balsam lub krem nawilżający – Po kąpieli ważne jest nawilżenie.

Kąpiel wysusza skórę dziecka, co czyni ją bardziej podatną na podrażnienia – ważne jest, żeby po wyciągnięciu z wanienki dobrze wytrzeć dziecko, a następnie nasmarować jego ciało środkiem silnie nawilżającym. Bezpośrednio po kąpieli sprawdzi się oliwka lub silnie nawilżający krem. W ciągu dnia, jeśli skóra dziecka jest przesuszona, można zastosować lekki, szybko wchłanialny balsam.
– Krem do buzi – Twarz dziecka jest stale wyeksponowana, przez co podatna na podrażnienia – np. wywołane przez wiatr, zimno czy słońce. Zawsze należy ją więc zabezpieczyć odpowiednim, przeznaczonym do buzi noworodka kremem ochronnym.
– Maść na odparzenia – Odparzenia mogą przytrafić się każdemu dziecku, które nosi pieluszkę. Zwłaszcza zaś dotyczą noworodków i dzieci ze szczególnie wrażliwym naskórkiem. Warto więc mieć w kosmetyczce specjalny krem na odparzenia.
– Chusteczki nawilżające, płatki kosmetyczne – W wyprawce muszą znaleźć się także higieniczne artykuły dla niemowląt, które ułatwią codzienną opiekę i będą niezbędne poza domem, kiedy nie ma możliwości, żeby skórę przeczyścić inaczej niż mokrą chusteczką.